Wykolejenie cysterny z siarką w Gnieźnie

Ok. 10:50 na stacji Gniezno na wysokości wiaduktu im. ks. Popiełuszki wykoleiła się lokomotywa oraz cztery wagony cysterny załadowane płynną siarką. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Zbigniew Wolny z PKP PLK, pociąg towarowy wyjeżdżał na linię 281.

– Straż pożarna stwierdziła, że nie ma zagrożenia wycieku siarki do środowiska. W wypadku nikt nie ucierpiał – informuje Wolny dodając, że na miejscu są służby ratownicze. Usuwanie skutków wypadku potrwa – potrzebne będzie wypompowanie siarki z wagonów.

W wyniku wypadku całkowicie zablokowana jest linia 281 w kierunku Wrześni, ale na tym odcinku nie jest obecnie prowadzony ruch pasażerski. Natomiast na linii 353 w kierunku Poznania zablokowany jest jeden tor. Ruch pociągów prowadzony jest dwukierunkowo po drugim torze. – Mogą wystąpić opóźnienia, ale rzędu kilku minut – uspokaja Wolny.

Strażacy zakończyli już swoje działania na miejscu wypadku. Obecnie czynności prowadzą tam pracownicy kolei. Na skutek wywrócenia się wagonów uszkodzone zostały tory oraz mechanizm sterujący rozjazdem. Z tego względu całkowicie zablokowana jest linia 281 w kierunku Wrześni.

Trasa ta jest uczęszczana jedynie przez pociągi towarowe. Natomiast na pasażerskiej linii 353 w kierunku Poznania zablokowany jest jeden tor. Obecnie obowiązuje tam ruch wahadłowy, pociągi mogą odnotowywać kilkunastominutowe opóźnienia.
Utrudnienia potrwają do końca dnia. Z uszkodzonych wagonów najpierw trzeba będzie wypompować siarkę, następnie usunąć cysterny z torowiska i naprawić szlak.

Skutki zdarzenia
Typ zdarzenia Wykolejenie cystern
Liczba ofiar śmiertelnych Brak
Liczba osób poszkodowanych Brak
Liczba osób ewakuowanych Brak
Wielkość oszacowanych strat Brak
inne Brak

Opracowanie na podstawie wykorzystanych źródeł informacji:
Michał Tobera
Zakładowa Straż Pożarna
Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A.
23 październik 2017 r.

Główne źródła wykorzystanych informacji i fotografii

http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/wykolejeni-cystern-z-siarka-w-gnieznie-zdjecia-84057.html

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/gniezno-wykolejenie-pociagu-towarowego-przewozacego-siarke/67jtrg9

https://www.tvn24.pl/poznan,43/gniezno-wykoleil-sie-pociag-towarowy,783732.html

https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/31077/wykolejenie-pociagu-towarowego-na-stacji-w-gnieznie.html